Apollo Stanisława Wyspiańskiego, Kraków ~ Deep Forest Decor
Japonia w Szkle - Kodomo Kabuki Podróże Artystyczne z Deep Forest Decor, #SzklaneCudaSwiata, Witraże
Japonia, w Szkle, Kodomo, Kabuki, Podróże, Artystyczne, Deep Forest Decor, #SzklaneCudaSwiata, Witraże, szkło, art, pracownia,
1351
post-template-default,single,single-post,postid-1351,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,elementor-default,elementor-kit-17915,elementor-page elementor-page-1351

Apollo Stanisława Wyspiańskiego, Kraków

Apollo Wyspiańskiego.

Przygotowałam dla Ciebie kolejne spotkanie pod tytułem #SzklaneCudaSwiata 

Muszę się Tobie pożalić ponieważ od dłuższego czasu szukam solidnej ilości informacji o witrażach w Polsce i naprawdę jest to nie lada wyzwanie dla mnie ponieważ nie ma zdjęć, a opisy trakowane są po macoszemu.. Zastanawiam się z czego to wynika ale nie przybyłam na mój blog by biadolić więc już wracam do zaplanowanego tematu.

Stanisław Wyspiański

jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Kto się z tym nie zgodzi? Nie znam osoby, która zaprzeczy tym słowom.

Nie bez powodów, twórczość Wyspiańskiego jest znana i doceniana na całym świecie. Warto pamiętać, że ludzie podziwiają i pamietają, przede wszystkim, jego nietuzinkowe witraże.

W dziesiejszym poście przedstawię Ci jedno z jego szklanych cudów, a mianowicie witraż, który artysta wykonał dla Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie.

Apollo – System Kopernika

Zlecenie przyszło od  doktora Juliana Nowaka i nie ulegało wątpliwości, że właśnie Wyspiański stanie na wysokości zadania by wykonać dzieło.

Wyspiański pracował nad wykonaniem Apollo w latach 1904-1905 ale zaprojektował również wystrój wnętrza budynku, łącznie z dekoracją ścian i umeblowaniem. 

Samą postać Apolla, artysta przedstawił raczej w nietypowy sposób. Apollo- Bóg jest przywiązany do liry, skrępowany i wyraźnie przytłoczony jej ciężarem. Otoczony planetami : Saturnem, Jowiszem, Marsem, Merkurym, Ziemią, Luną i Wenus.

Witraż stylistyką przypomina wcześniejsze dzieło Wyspiańskiego – „Bóg Ojciec-Stań się”, które można podziwiać w kościele franciszkanów.

Oba witraże łączy charakterystyczna forma, gładka linia oraz wyjątkowa paleta barw. 

Oryginalny witraż Apollo uległ zniszczeniu w czasie II Wojny Światowej, kiedy to w 1945 roku, Niemcy wysadzili pobliski skład amunicji. Wyspiański sprowadzał szkło do tworzenia oryginalnego witrażu z niemieskich hut. 

W 1972 roku dzieło  zrekonsruowano przy użyciu polskiego szkła z Jasła. Niestety to szkło odbiegało bardzo od oryginalnego, które wykorzystywał Wyspiańki.

W 2017 roku rozpoczęły się prace nad nową repliką.
Tym razem szkło sprowadzono z bawarskiej huty Lamberts w Waldsassen. Nowa kopia została wykonana w  Pracowni i Muzeum Witrażu w Krakowie, pod kierownictwem  Piotra Ostrowskiego.
 
Nowy  Apollo jest wysoki na ponad 380 cm i szeroki na 146 cm.  Witraż można podziwiać na wystawie stałej w Muzeum Witrażu przy al. Krasińskiego 23 w Krakowie. 

Wyspiański Apollo, Copernican Solar System

 (System Kopernika) 
Podziwiajcie.

Zapraszam Cię do wysłuchania i obejrzenia poniższego filmiku. Jest w języku angielskim ale można zobaczyć wnętrze budynku Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie i podziwiać projekt Wispiańskiego, prawie na żywo.

Koniecznie zobacz Pollonię Stanisława Wyspiańskiego.
5/5
No Comments

Wyślij Komentarz

EnglishGermanPolish