Witraż czy Mozaika - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Deep Forest Decor
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Witraż czy Mozaika? Ogrom pracy i zaangażownie przyniosły niesamowity efekt zniewalający.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Ożarów, Witraż czy mozaika, blog artystyczny, Szkło Artystyczne, pracownia szkła, witraże, malowanie, deepforestdecor
17641
post-template-default,single,single-post,postid-17641,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-18.5,qode-theme-starflix,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,elementor-default,elementor-kit-17915,elementor-page elementor-page-17641

Witraż czy Mozaika – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – Witraż czy Mozaika?

Techniki, w których powstają witraże zadziwiają mnie swoją skomplikowaną procedurą. Ale niektóre z nich, na pierwszy rzut oka, w ogólne nie wyglądają jak witraże.

Pada więc pytanie: Witraż czy Mozaika? Obie formy artystyczne bardzo lubię ale zdecydowanie bliższy memu sercu jest witraż. I patrzy Człek Marny na to szklane cudo i ma wątpliwości. HA!

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim1
sanktuarium miłosierdzia bożego w ożarowie mazowieckim

Dopiero gdy światło wkroczy do akcji możemy to dostrzec.

Tak właśnie jest w przypadku witraży, którymi poszczycić może się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim.

Tamtejsze szklane dzieła sztuki przypominają bardziej mozaiki niż tradycyjne witraże. A jednak to Prace nad witrażami zlecono najwybitniejszym artystom. Witrażami partii dolnej kościoła i po części partii górnej, zajęli się pan Michał Baranowski (znany i uznany restaurator i konserwator zabytków) oraz pan Andrzej Janota.

Natomiast wykonanie głównych witraży: ściany frontowej, prezbiterium, przeszkleń górnych, powierzono młodemu wówczas, panu Michałowi Zaborowskiemu.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim3

Wszystkie przeszklenia są wykonane w nietypowej, nowoczesnej i bardzo rzadko wykorzystywanej technologii.

Dla przybliżenia procesu podam informację. W skrócie proces polega na łączeniu paneli szklanych przy pomocy specjalnej masy, której głównym składnikiem jest żywica i krzemionka.

Bezsprzecznie, nie jest to metoda klasyczna (oprawianie szkła w ołów).

Sam proces tworzenia witraży w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ożarowie był mozolny i pracochłonny, a skala tego przedsięwzięcia potężna.

Świadczy o tym, między innymi,  ilość zamówionego szkła z Huty Szkła w Krośnie, które zwożone było wagonami!

W pierwszym etapie tworzenia dzieła, Michał Zaborowski, stworzył, jak zwykle, projek w małej skali. Po jego zaakceptowaniu, powstały tzw „kartony robocze”.

Następnie, wspólnie z innymi artystami, rozpoczął pracę nad „wycinaniem” szkła.

Jednakże w tym wypadku nie miało to nic wspólnego z tradycyjnym wycinaniem szkła witrażowego.

Po pierwsze szkło miało 20mm grubości, a więc bardzo grube.

Po drugie panele szklane nie były wycinane,  a raczek wyłupywane z tafli szkła za pomocą specjalnych młotków.

Następnie już obrobiony kawałek szkła lądował w specjalnej formie, a wolne przestrzenie wokoło zalano mieszanką żywicy.

Metoda została idealnie dobrana do projektu gdyż pozwoliła na ogromną swobodę umieszczania szkła. Niektóre panele szklane usadowione są na sztorc.

Dzieki temu światło gra w sposób wyjątkowy z obrazami. Witraże żyją, zmieniając się w ciągu dnia. Trudno od nich oderwać oczy i sprawiają wrażenie satynowych, miękkich. Jest to wynik powstania niejednolitych, nierównomiernych krawędzi paneli.

Prace trwały trzy lata i na ten czas zbudowano tymczasową halę przy kościele. Projekt sponsorowali Księża Pollotyni.

Podsumowując, ogrom pracy i zaangażownie bezapelacyjnie przyniosły niesamowity efekt. Najważniejsze, że te dzieła sztuki są na naszej polskiej ziemi i możemy je podziwiać!
No Comments

Wyślij Komentarz

EnglishGermanPolish